Páteř pod peřinou

Co se děje s naší páteři, když se zavrtáme pod peřinu a odejdeme do říše snů? Během spánku probíhají důležité procesy, které mají klíčový vliv na regeneraci a zdraví naší páteře. Představte si je jako noční servis pro naše tělo, kdy se svaly uvolní, naše tělo aktivně pracuje na opravě a regeneraci tkání a celá páteř se doslova „resetuje“ pro nový den.

Během spánku procházíme různými fázemi, včetně fáze hlubokého spánku. V této fázi se zvyšuje produkce růstového hormonu, svaly jsou maximálně uvolněné, zlepšuje se tok živin důležitých pro opravu a regeneraci tkání a také odstraňování toxických látek. V tuto dobu nejsou nijak utlačovaná nervová vlákna ani cévy a je tedy umožněna lepší cirkulace krve i fungování nervů, které řídí mnoho důležitých metabolických procesů našeho těla. Uvolněné svaly kolem páteře snižují riziko bolesti zad, svalových křečí, ale také řady potíží s vnitřními orgány a celkového fyzického nepohodlí.

Uvolněné svaly umožňují páteři zaujmout a také udržet přirozenou polohu bez nadměrného tlaku nebo napětí, což významně podporuje její celkové zdraví, ale také naši psychiku a výkonnost.

Je-li naše páteř v přirozené uvolněné poloze, máme dostatek energie, probouzíme se odpočatí a s dobrou náladou. Jsme pozorní, je pro nás snazší nacházet řešení problémů, cítíme se jistěji a sebevědoměji. Lépe se adaptujeme na změny, snáz zvládáme stres a dokážeme lépe porozumět našim emocím.

A co všechno může náš blahodárný spánek narušit? Kromě obecně známých faktorů, jako je nevhodná matrace, špatná polohy, světlo, hluk, je to také elektromagnetický smog, který může narušovat spánkový cyklus, ztěžovat usínání, negativně ovlivňovat kvalitu spánku i zvyšovat citlivost na hluk a světlo. A v neposlední řadě je to také naše psychika, která se dokáže významně podepsat na kvalitě spánku a tím také na zdraví páteře.

Dobrý odpočinek naší páteře tedy závisí nejen na dobré matraci a vyvětrané ložnici, ale také na naší psychohygieně, na práci s podvědomými vzorci a na maximálním omezení vlivu elektromagnetického záření během spánku.

 

 

 

 

 

Páteř pod peřinou

Co se děje s naší páteři, když se zavrtáme pod peřinu a odejdeme do říše snů? Během spánku probíhají důležité procesy, které mají klíčový vliv na

Migréna – nevítaný host

Kdo se s ní seznámil, ví, že to není obyčejná bolest hlavy. Je to hlava těsně před výbuchem provázená citlivostí na světlo, zvuky i pachy, nevolností

Máš i ty svou Achillovu patu?

Stává se ti, že tě zlobí stejné slabé místo, jako tomu bylo u bájného hrdiny z Homérovy Iliady? Achillova šlacha – nejsilnější šlacha lidského těla, která

Když chybí dech a bolí záda

Jedním z klíčových svalů našeho těla, který hraje nepostradatelnou roli v našem fyziologickém fungování, je bránice. Jde o mohutnou svalovou přepážku, která je umístěná mezi