Migréna – nevítaný host

Kdo se s ní seznámil, ví, že to není obyčejná bolest hlavy. Je to hlava těsně před výbuchem provázená citlivostí na světlo, zvuky i pachy, nevolností a emocionální labilitou.

Může mít řadu příčin od genetické predispozice, přes hormonální změny, dietní faktory – zejména potraviny obsahující tyramin, léky, náhlé změny počasí, stres, nedostatek spánku, silné světlo nebo hlučné prostředí. To jsou obecně známé spouštěče.

Poněkud opomíjeným faktorem vzniku migrén je ale také páteř. Krční  část páteře je nejbližší hlavě a prochází jí nervy, které dodávají informace do mozku. Pokud dochází k poruchám nebo napětí v krční oblasti, může to vést k migrénovým bolestem hlavy. Největším viníkem tady bývá atlas, tedy 1. krční obratel. Pokud je porucha v kloubu spojujícím atlas s lebkou nebo v kloubu spojujícím atlas a 2. krční obratel, je velmi pravděpodobným výsledkem minimálně bolest hlasy, velmi často ale právě migréna.

Jak dojde k takové poruše? Stačí k tomu neustálé napětí krčních svalů v důsledku stresu i dlouhodobé špatné držení těla. Dlouhá soustředěná práce na počítači, ale také soustředěné surfování na sociálních sítích na telefonu. Hlava dospělého člověka váží průměrně 4,6 kg, pokud je dlouhodobě skloněná nad telefonem, je to obrovská zátěž pro naše krční svaly a páteř se zaručeně neraduje.

Příčina vzniku migrény ale může být i mnohem dál od hlavy. Může být až v pánvi. Naše páteř je dynamický systém, který se neustále snaží za každou cenu udržet rovnováhu. Pokud se změní poloha základny, kterou je naše pánev, změní se nutně poměry v páteři a tělo se bude snažit vytvořit novou akceptovatelnou rovnováhu, aby udrželo hlavu vzpřímeně. A můžeme jít ještě dál od hlavy a najít další možnou příčinu migrény, kterou může být špatné postavení chodidel.  Ano, až tak daleko se můžeme dostat.

Naše tělo je zázračný systém, který se snaží vytvořit podmínky pro to, abychom mohli fungovat, jen mu musíme umět porozumět, spolupracovat s ním a řešení svých bolestí hledat celostně.

Páteř pod peřinou

Co se děje s naší páteři, když se zavrtáme pod peřinu a odejdeme do říše snů? Během spánku probíhají důležité procesy, které mají klíčový vliv na

Migréna – nevítaný host

Kdo se s ní seznámil, ví, že to není obyčejná bolest hlavy. Je to hlava těsně před výbuchem provázená citlivostí na světlo, zvuky i pachy, nevolností

Máš i ty svou Achillovu patu?

Stává se ti, že tě zlobí stejné slabé místo, jako tomu bylo u bájného hrdiny z Homérovy Iliady? Achillova šlacha – nejsilnější šlacha lidského těla, která

Když chybí dech a bolí záda

Jedním z klíčových svalů našeho těla, který hraje nepostradatelnou roli v našem fyziologickém fungování, je bránice. Jde o mohutnou svalovou přepážku, která je umístěná mezi