Jedním z klíčových svalů našeho těla, který hraje nepostradatelnou roli v našem fyziologickém fungování, je bránice. Jde o mohutnou svalovou přepážku, která je umístěná mezi hrudní kostí, dolními žebry a horními obratli bederní páteře a vzduchotěsně odděluje hrudní a břišní dutinu.
Každý asi už zažil situaci, kdy se potřeboval zhluboka nadechnout a měl pocit, že nemůže „dodechnout do konce“.
Přesně tady vstupuje do hry jeden z nejdůležitějších svalů našeho těla. Bránice je hlavní nádechový sval. Při nádechu se bránice stahuje dolů, což umožňuje plicím rozpínat se a naplňovat vzduchem. Při výdechu se naopak bránice uvolňuje a vrací se do své původní polohy. Je možné si ji tedy představit jako píst, který se v těle pohybuje nahoru a dolů. Když je bránice v napětí, tento pohyb pístu nefunguje a dochází ke zkrácení dechového cyklu a ke zvýšení napětí v těle.
Protože se tělo snaží chybějící pohyb bránice nějakým způsobem kompenzovat, dochází ke zvýšené aktivaci svalů, které už máme přetížené díky špatnému držením těla, stresu a sedavému způsobu života. Jedná se zejména o zdvihač lopatky, horní část trapézového svalu, svaly krční páteře i prsní svaly. To postupně vede k přetěžování dalších zádových svalů, především v oblasti bederní páteře.
Správná funkce bránice je ale klíčová také pro zdravé trávení, protože udržuje orgány v břišní dutině na svém místě a podporuje jejich funkci a současně zajišťuje funkční uzávěr jícnu a brání tak vracení obsahu žaludku zpět. Pokud je bránice v napětí, může to vést k zažívacím potížím, jako je pálení žáhy nebo nadýmání.
Bránice je také důležitá pro udržení správné postury a tělesné stability. Společně s ostatními svaly zajišťuje vzpřímenou polohu těla a pomáhá udržovat rovnováhu mezi hrudní a břišní dutinou. Může tak mimo jiné přispět ke snížení rizika zranění zad.
Pro sportovce a ty, kteří se věnují fyzické aktivitě, je uvolněná bránice klíčová pro dosažení optimálního výkonu. Správná dechová technika a uvolněná bránice mohou zvýšit kapacitu plic, zlepšit přísun kyslíku do svalů a zkrátit dobu regenerace po sportu.
Jak vlastně dojde k tomu, že moje bránice není uvolněná?
Častou příčinou jsou dlouhodobější stresové stavy, když procházíme obtížnými životními situacemi. Stres v našem těle ale mohou způsobovat také nejrůznější podvědomá přesvědčení, která už nejsou v souladu s naším současným životem, a tento konflikt se projevuje velkým napětím svalů. V tomto ohledu je naše bránice velká citlivka a i když stresová situace pomine, napětí neodejde samo od sebe.
Je opravdu důležité věnovat pozornost této často opomíjené části našeho těla. Uvolněná bránice hraje klíčovou roli pro naše celkové zdraví, výkonnost a také emoční stabilitu. Je důležité zahrnout do každodenní rutiny nácvik vědomého bráničního dýchání a ostatní aktivity, které mohou napomoci celkovému uvolnění, ale také věnovat pozornost tomu, v jakých situacích pociťujeme stres, jaká podvědomá přesvědčení potřebujeme změnit, aby byla v souladu s námi a naší životní cestou.